KALFALIK VE USTALIK BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 

a) Kalfalık belgesini aldıktan sonra Mesleki Eğitim Merkezlerinde ustalık kursuna katılıp kursu ve çalışma süresini tamamlayanlar ustalık sınavına girebilirler. Sınavlarda başarılı olanlar Ustalık Belgesi alabilirler.( Kanun maddesi:28/b)

b) Kalfalık belgesini aldığı tarihten itibaren mesleklerinde en az 5 yıl SSK’lı olarak çalışanlar doğrudan ustalık sınavlarına katılıp başarılı olmaları durumunda “Ustalık Belgesi” alabilirler.(Kanun maddesi: 28/c)

2) İlgili Kanunun Geçici 1a/1 Maddesine Göre Kalfalık Belgesi Alıp 22 Yaşını Dolduranlar:
(Aftan Yararlanarak Direk Kalfalık Sınavına Girip Kalfalık Belgesi Alanlar)

a) İlköğretim okulu mezunu olanlar ;
çıraklık eğitim süresi 2 yıl olan mesleklerde çalışanlar 7 yıl
çıraklık eğitimi süresi 3 yıl olan mesleklerde çalışanlar 8 yıl
çıraklık eğitimi süresi 4 yıl olan mesleklerde çalışanlar 9 yıl

b) Lise ve daha üst seviyede genel eğitimden mezun olanlar;
çıraklık eğitimi süresi 1 yıl olan mesleklerde çalışanlar 6 yıl
çıraklık eğitimi süresi 1.5 yıl olan mesleklerde çalışanlar 6.5 yıl
çıraklık eğitimi süresi 2 yıl olan mesleklerde çalışanlar 7 yıl süre ile çalıştıklarını belgelendirmeleri halinde ustalık sınavlarına katılabilir,başarılı olmaları halinde de Ustalık Belgesi alabilirler. Ancak 06.01.1998 tarihinden önce kapsama alınan meslek dalları için bu tarihten sonraki çalışmalar SSK’lı, bu tarihten sonra kapsama alınan meslek dalları için kapsama alınış tarihinden sonraki çalışmalar SSK ‘lı olmalıdır. Ayrıca kapsama alındığı tarih ile 06.01.1998 tarihi arasında 18 yaşını tamamladığı tarihten sonraki hizmetleri dikkate alınır. (Kanun maddesi: Geçici 1a/3).

Ustalık Belgesi başvurusunda istenilen belgeler nelerdir?


a-Öğrenim belgesi aslı ve örneği
b-Nüfus cüzdanı aslı ve örneği
c-Dört adet vesikalık fotoğraf
d-Sağlık ve fiziki durumunun mesleğinin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olduğunu gösterir doktor raporu
e-Kalfalık Belgesinin aslı ve fotokopisi
f-06.01.1998'den sonraki çalışmalar için SSK yada Bağkur belgesi

3) Meslek Lisesi Mezunları

a) 1985-1986 Eğitim-Öğretim yılı sonuna kadar meslek lisesinden mezun olanlar mezun oldukları meslek dalında doğrudan “Ustalık Belgesi” alabilirler. (Kanun maddesi: Geçici 1b/2) Dilekçe

b) 1985-1986 Eğitim-Öğretim yılından sonra meslek lisesinden mezun olanlar doğrudan ustalık sınavlarına katılarak sınavlarda başarılı olmaları halinde “Ustalık Belgesi” alabilirler. (kanun maddesi:29) Dilekçe
4) Denklik yoluyla :

Yabancı ülkelerden alınmış kalfalık ustalık veya kurs belgeleri ile yurt içinde çıraklık okulları, Pratik sanat okulları, Mesleki ve Teknik Açıköğretim okulu, Halk Eğitim Merkezleri, Yetişkinler Teknik Eğitim Merkezleri vb. kurumlardan alınmış belgeler çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimine geçişte değerlendirilir.(kanun maddesi:35)

UNUTMAYIN! Bir kişinin kapsamda bulunan 130 meslek dallarından birinde kendisine ait işyeri açabilmesi için ya kendisinin "Ustalık Belgesi" olmalı yada ustalık belgesi sahibi birini işyerinde çalıştırıyor olmalıdır..Aksi takdirde kendisine ait işyeri açması mümkün değildir.Ayrıca işyerinde çırak çalıştırabilmesi içinde kanunen ya kendisinin "Usta Öğreticilik Belgesi" olmalı yada usta öğretici belgesi sahibi birini yanında çalıştırıyor olmalıdır.Ustalık Belgesi ve Usta Öğreticilik Belgesi olmayan işyeri sahipleri Bu belgeleri almak için kendilerine en yakın mesleki Eğitim Merkezlerine başvuruda bulunmalıdırlar.

 

 

1) Mesleki Eğitim Merkezlerinde öğrenim görerek :

KALFALIK BELGESİ NASIL ALINIR

19 Yaşından gün almamış olan ve kanun kapsamında bir meslek dalında çalışanlar Mesleki Eğitim Merkezlerinde meslek dallarının eğitim süresi boyunca haftada bir gün öğrenim gördükten sonra girecekleri kalfalık sınavlarında başarılı olmaları durumunda “Kalfalık Belgesi” alabilirler. (Kanun maddesi :16)

19 yaşından gün almış olanlar ise Mesleki Eğitim Merkezlerinde açılacak yoğunlaştırılmış eğitime tabi tutulduktan sonra girecekleri kalfalık sınavlarında başarılı olmaları halinde “Kalfalık Belgesi” alabilirler.(Kanun maddesi :16)
2) Af çıktığı zaman Mesleki Eğitim Merkezlerine Başvurarak:

Mesleğin Kanun kapsamına alındığı tarihte 18 yaşını doldurmuş, 19 yaşından gün almış olanlar Bakanlıkça ilan edilecek tarihlerde Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuruda bulunmaları halinde doğrudan kalfalık sınavlarına katılabilir ve bu sınavlarda başarılı olmaları durumunda “Kalfalık Belgesi” alabililrler.(Kanun maddesi: Geçici 1a/1).(Bu başvuru ancak af çıktığı zaman yapılır)

Başvuru Şartları:

a) Mesleğin kanun kapsamına alındığı tarihte 19 yaşından gün almış olmak.
b) Mesleğin kanun kapsamına alındığı tarihten önce o işte çalıştığını belgelendirmek.

Mesleğin kanun kapsamına alındığı tarihte 16-18 yaşlarında olanlar kapsam ve süresi bakanlıkça belirlenecek eğitime tabi tutulduktan sonra kalfalık sınavlarına katılabilir ve bu sınavlarda başarılı olmaları durumunda “kalfalık Belgesi” alabilirler. (Kanun maddesi : geçici 1a/2).(Bu başvuru ancak af çıktığı zaman yapılır)

Başvuru Şartları:

a) Mesleğin kanun kapsamına alındığı tarihte 16-18 yaşlarında olmak
b) Mesleğin kanun kapsamında alındığı tarihte çalışıyor olmak.

Kalfalık Belgesi başvurusunda istenilen belgeler nelerdir?

1-Öğrenim belgesi aslı ve örneği
2-Nüfus cüzdanı aslı ve örneği
3-Dört adet vesikalık fotoğraf
4-Sağlık ve fiziki durumunun mesleğinin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olduğunu
gösterir doktor raporu

3) Denklik yoluyla :

Yabancı ülkelerden alınmış kalfalık ustalık veya kurs belgeleri ile yurt içinde çıraklık okulları, Pratik sanat okulları, Mesleki ve Teknik Açıköğretim okulu, Halk Eğitim Merkezleri, Yetişkinler Teknik Eğitim Merkezleri vb. kurumlardan alınmış belgeler çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimine geçişte değerlendirilir.(kanun maddesi:35)

UNUTMAYIN! Bir kişinin kapsamda bulunan 130 meslek dallarından birinde kendisine ait işyeri açabilmesi için ya kendisinin "Ustalık Belgesi" olmalı yada ustalık belgesi sahibi birini işyerinde çalıştırıyor olmalıdır..Aksi takdirde kendisine ait işyeri açması mümkün değildir.Ayrıca işyerinde çırak çalıştırabilmesi içinde kanunen ya kendisinin "Usta Öğreticilik Belgesi" olmalı yada usta öğretici belgesi sahibi birini yanında çalıştırıyor olmalıdır.Ustalık Belgesi ve Usta Öğreticilik Belgesi olmayan işyeri sahipleri Bu belgeleri almak için kendilerine en yakın Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuruda bulunmalıdırlar 

USTALIK BELGESİ NASIL ALINIR

1) İlgili kanunun 16.Maddesine göre kalfalık belgesi alanlar :
(Okulda Okuyarak Kalfalık Belgesi Alanlar)

Duyuru ve Haberler

DUYURU

SAYIN ÜYELERİMİZ

Odamız Üyelerine; Nişan, Düğün, Sünnet ve Cenaze günlerinde Kullanmaları için 200 adet Sandalye, 20 Adet Masa ve Semaver alınmıştır.

ÖNEMLİ NOT: Sayın Üyelerimiz Odamızın Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmesi için lütfen Oda aidatlarınızı gününde ödeyiniz.

 • USTALIK VE USTA EĞİTİCİLİK BELGESİ İÇİN SON FIRSAT

  Ustalık ve Kalfalık belgesi sahibi olmak isteyen, Usta öğreticilik belgesi almak isteyen meslektaşlarımız gerekli evraklarla beraber Odamıza başvuruda bulunabilirler. Gerekli evrakları ve aranan şartların detayını sitemizin yetkili elektrikçiler kısmından takip edebilirsiniz.
  BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER :

  1-) 4 fotoğraf
  2-) ikametgâh belgesi

  3-) nüfus sureti
  4-) diploma veya ehliyet fotokopisi

   

ELEKTRİK TEKNİSYENLERİ MESLEKTAŞLARIMIZA
DUYRULUR; ABONELİKLERLE İLGİLİ KONU BELEDİYELERLE GÖRÜŞÜLMEKTE VE EN KISA SÜREDE SONUÇ ALINMASI İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM ETMEKTEDİR. GÖRÜŞMELERE İLİŞKİN GELİŞMELERİ SİZ DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMIZLA PAYLAŞACAĞIZ.

 

 

Umut yıldızı çocukları ETO'da buluştu

ETO Başkanı Abike de, “Umut Yıldızı” projesi kapsamında meslek öğretilen çocukların herkesten fazla sevgi

ve şefkate ihtiyacı olduğuna işaret ederek,”Herşeyin başı sevgidir. Sevgi olursa, saygı da filizlenir.

Hepimiz taşın altına elimizi koyalım. Kötü alışkanlıklarından arınıp, meslek edinmeye çalışan

bu çocukları topluma faydalı birey haline getirelim”diye konuştu.

 

ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE

Proje Çizen Elektrik Teknisyenleri Üyelerimizin projeleri TÜRKİYE'nin her yerinde geçerlidir.

SAYIN ÜYELERİMİZ ;

 

‎09.02.2012 Perşembe saat: 16:30 da Ankara'da T.B.M.M kulisindeki Yerinde T.C Gümrük Ve Ticaret Bakanımız Sayın Hayati Yazıcı İle Görüşmeler Yapıldı.Adana Elektrik Teknisyenleri Esnaf Ve sanatkarlar Odası'nın Ve meslektaşlarımızın sorunları anlatıldı.Bizleri Can kulağıyla dinleyen Ve Sorunlarımızın Çözümü İçin Gerekli Emir Ve Talimatları Veren Bakanımız Sayın Hayati Yazıcı'ya Tüm Üyelerim Adına Saygı Sevgi Ve Şükranlarımı Sunarım.
Başkan
İsmail Abike

 

SAYIN ÜYELERİMİZ ;

Odamızın Facebook sayfası açılmıştır.
http://www.facebook.com/Adana-Elektrik-Teknisyenleri-Esnaf-ve-Sanatkarlar-Odası adresinden erişebilirsini

 

 

DUYURU

SAYIN ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE

AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞANLARA YÖNELİK

"MESLEKİ GELİŞTİRME VE UYUM"KURSLARI ODAMIZDA M.E.B.ONAYLI

OLARAK DÜZENLENECEKTİR

BAŞVURU İÇİN TELEFON:453 76 21-22

NOT:4857 SAYILI İŞ KANUNUNA GÖRE BU KAPSAMDA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN BU KURSA KATILMASI ZORUNLUDUR KATILMAMASI HALİNDE İŞVERENLERE PARA CEZALARI UYGULANMAKTADIR.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

1-NÜFUS SURETİ

2-DİPLOMA FOTOKOPİSİ

3-SGK HİZMET DÖKÜMÜ

DUYURU:

SAYIN ÜYEMİZ

ESNAF MUAFLIĞI VE BASİT USULDE VERGİLENDİRME KONULARINDA DEĞİŞİKLİKLERİN YER ALDIĞI 6111 SAYILI TORBA YASA KANUNUNDAN FAYDALANARAK KAMUYA OLAN VERGİ SSK VE ODA AİDAT BORÇLARINI YAPILANDIRDIĞI HALDE TAKSİTLERİNİ ÖDEME SÜRESİNDE ÖDEMEDİĞİ İÇİN HAKKI KAYBOLAN ESNAF VE SANATKARLARIMIZA BİR HAK DAHA VERİLMİŞTİR.

BAŞKAN

İSMAİL ABİKE

*******************************************

DUYURU

17.09.2012

SAYIN ÜYEMİZ

AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞANLAR İÇİN KATILMA ZORUNLULUĞU OLAN MESLEKİ UYUM KURSLARI KAPSAMINDAKİ İŞ GÜVENLİĞİ KURSU İÇİN KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR.BİLGİ İÇİN ODAMIZA BAŞVURABİLİRSİNİZ.

GEREKEN EVRAKLAR:

1)1 FOTOĞRAF

2)DİPLOMA FOTOKOPİSİ

3)NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ

********************************************

 11.07.2013 DUYURU

SAYIN ÜYELERİMİZ 12.10.2004 TARİHİNDEN ÖNCE EMLAK BEYANI BULUNANLARIN ÜST YAZISI SEYHAN BELEDİYESİNCE VERİLMEYE BAŞLANMIŞTIR.BİLGİNİZE...

 

Güncel